Mocne słowa w Berlinie! Morawiecki dobitnie o reformie sądownictwa. Co na to Merkel?

W Berlinie zakończyło się spotkanie kanclerz Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów, które były przedmiotem dyskusji znalazła się także kwestia sporu między Komisją Europejską a Polską, a także reformy  sądownictwa forsowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

 

Jeżeli chodzi o kwestię praworządności, to jest to jedno z głównych zobowiązań, który każdy kraj unii podpisał, jest to obowiązkowe. Komisja Europejska jest strażnikiem tych umów i wszędzie tam, gdzie są pewne wątpliwości, to prowadzi właściwe rozmowy. Między Polską a Komisją Europejską taka rozmowa jest prowadzona. Oczywiście, wspieramy te rozmowy, wspieramy Komisję Europejską w jej pracy, aby ta rozmowa była prowadzona, ale mam nadzieję i wierzę w to, że wszystko rozwija się we właściwym kierunku i są pewne postępy” – mówiła kanclerz Angela Merkel tuż po spotkaniu z polskim premierem.

MORAWIECKI O REFORMIE SĄDOWNICTWA

„Warto podkreślić, że zmiany, jakie miały miejsc w Niemczech, kiedy Niemcy Wschodnie zostały zjednoczone z Zachodnimi, to nastąpił tutaj w Niemczech proces lustracji sędziów i prokuratorów. Sędziów niemieckich w Niemczech Wschodnich pozostało w procesie orzekania tylko 30%. My takiego procesu nie przeszliśmy i taki proces późno, ale na zasadzie lepiej później niż wcale, przechodzimy teraz” – mówił premier Morawiecki, cytowany przez portal 300polityka.

 

Chcemy doprowadzić do podniesienia efektywności, ale jednocześnie absolutnie zależy mi na tym, żeby ten wymiar sprawiedliwości był dużo bardziej niezależny i tak rzeczywiście będzie

„Najważniejsza rzecz jest taka, że ja mam pełne przekonanie, że nasz wymiar sprawiedliwości po zmianach, po reformie będzie bardziej albo dużo bardziej niezależny, dużo bardziej obiektywny, sprawiedliwy i dużo bardziej efektywny. Dość powiedzieć, że mamy największą liczbę sędziów i najdłuższe terminy rozpraw w całej Europie, a w proporcji do wydatków budżetowych, wydatki na wymiar sprawiedliwości są również najwyższe. Chcemy doprowadzić do podniesienia efektywności, ale jednocześnie absolutnie zależy mi na tym, żeby ten wymiar sprawiedliwości był dużo bardziej niezależny i tak rzeczywiście będzie” – podkreślał na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Merkel szef polskiego rządu.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat