Migranci porwali statek!

Jak poinformował szef włoskiego MSW Matteo Salvini, Turecki tankowiec El Hiblu 1 pływający pod banderą Palau uratował grupę około 120 migrantów, którzy dryfowali na pontonie niedaleko libijskiego wybrzeża. Ocaleni postanowili jednak porwać statek, pomimo udzielonej im wcześniej pomocy. Była to ich reakcja na informację, iż zostaną przetransportowani do Trypolisu.

 

Załoga została zmuszona do skierowania statku w stronę Malty i Włoch. Niedługo po tym incydencie, władze Malty poinformowały, iż nie zamierzają przyjmować piratów. W podobnym tonie na konferencji prasowej wypowiedział się Matteo Salvini informując, że Włochy przyglądają się z uwagą rozwojowi wypadków, jednak uznają to co się wydarzyło za akt piractwa na pełnym morzu i nie przyjmą statku.

 

Zgodnie z relacją ministra Salviniego, załoga miała zostać zmuszona do zmiany kursu, kiedy statek znajdował się w odległości ok. 6 mil od brzegów Libii. Informacje te zostały potwierdzone też przez władze maltańskie, które zdecydowały się wysłać jednostki marynarki wojennej na granicę swoich wód terytorialnych.

 

W czwartek rano, strona maltańska poinformowała o przejęciu kontroli przez wojsko nad tankowcem i skierowaniem się do jednego z maltańskich portów.

 

Tankowiec, jego załoga i wszyscy migranci są obecnie eskortowani przez marynarkę wojenną (…), która ma przekazać migrantów policji w celu przeprowadzenia dochodzenia – zakomunikowała maltańska marynarka wojenna.

 

 

Źródło: interia.pl ; tvp.info

Fot.:Pixabay

 

 

MB

 
Komentarze

Kraj

Świat