Mapa kościelnej pedofilii zrealizowana

Fundacja „Nie lękajcie się” niosąca pomoc ofiarom przemocy seksualnej dokonywanej przez osoby duchowne opracowała „Mapę kościelnej pedofilii w Polsce”.
Zawarte w niej zostały przypadki skazanych duchownych, zeznania ofiar, a także prawdopodobne przypadki dopuszczenia się pedofilii rozpowszechnione wcześniej w mediach.

 

– Na mapie oznaczeni zostali sprawcy i podejrzani, ale przede wszystkim ich ofiary. Tą mapą chcemy otworzyć szeroką dyskusję na temat problemu – mówi portalowi Onet.pl posłanka Joanna Scheuring-Wielgus – ta mapa jest punktem zero. Tutaj nie ma wszystkich przypadków, ponieważ nikt nie zna skali pedofilii. Ta mapa ma przede wszystkim pokazać ofiarom księży pedofilii, że nie są sami. Ofiary z reguły uważają, że są tylko same. Chcemy pokazać obrazki Polski, gdzie te przypadki są stwierdzone, duchowni są skazani, lub media już o nich informowały – kontynuuje.

 

Mapę interaktywną organizacji można zobaczyć tutaj.

 

Posłanka mówi również, że nie chce, by temat pedofilii wśród duchownych był tematem tabu
i poprzez stworzenie mapy chce otworzyć dyskusję odnośnie problemu.
Dnia jutrzejszego organizuje w Sejmie spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych, pozaparlamentarnych, rzeczników, prawników i psychologów.

 

– Nie może być tak, żeby kwestia molestowania seksualnego podlegała przedawnieniu – dodaje.

 

– Jeden z punktów oznacza skazanych duchownych. Drugi to świadectwa ofiar, których na mapie znajduje się ok. 25. Tych świadectw mamy o wiele więcej, ale musimy je dokładnie zweryfikować. Trzecia rzecz to doniesienia medialne, czyli doniesienia, które w pewnym momencie się urywają. Jest informacja o molestowaniu, ale nie ma wyroku. Ostatni punkt oznacza ofiary, ponad 255 osób. Wszystkie punkty, które znalazły się na mapie, są potwierdzone – tłumaczy kobieta.

 

Istotnie ważny jest fakt, że część przypadków nie została w żaden sposób udowodniona, a podejrzani nie zostali skazani.

 

– Za każdym razem, kiedy próbowaliśmy w tej sprawie współpracować z Episkopatem, był mur. Kiedy miesiąc temu ogłosiliśmy, że chcemy opublikować taką mapę, nagle się okazało, że strona kościelna też będzie nad tym pracować. Mamy podejrzenia, że mapa Episkopatu będzie się opierać na naszych materiałach. Jeżeli będzie jakakolwiek reakcja ze strony Kościoła, to będzie to niestety dopiero pierwsza reakcja – mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

 

Walka z przestępczością popełnianą przez duchownych jest niewątpliwie trudniejsza od tej dopuszczonej przez mniej wyróżniających się napastników, ze względu na odwieczne przypisywanie księżom wyższej rangi społecznej. Wielu wierzących uznaje duchownych za wzór do naśladowania bagatelizując problem.

 

Większość pokrzywdzonych przez służbę kościelną nie przyznaje się do bycia ofiarą z obawy o wyolbrzymienie sytuacji i obrócenia sprawy przeciwko im.
Warto wiedzieć, że nie powinniśmy być obojętni na krzywdę żadnego człowieka i powinniśmy doszukiwać się rozwiązania problemu bez względu na to, kto stoi po każdej ze stron.

 

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fot.: pixnio.com

EM
Komentarze

Kraj

Świat