Mały ZUS uchwalony przez Sejm! To kolejne ułatwienie dla małych firm

Przepisy, zgodnie z którymi wprowadzony zostanie tzw. mały ZUS dla firm osiągających niewielkie przychody zostały uchwalone przez Sejm. Niższe składki mali polscy przedsiębiorcy zapłacą już od stycznia 2019 roku.

 

Uchwalona ostatnio przez Sejm ustawa nowelizująca przepisy, ma przynieść ułatwienia dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Wprowadzane przepisy zakładają, że jednoosobowe firmy, których przychód nie przekracza 2,5 krotności płacy minimalnej, płacić będą niższe składki ZUS. W przypadku przedsiębiorców uzyskujących najniższe przychody obniżka obowiązkowych składek na ZUS może wynieść nawet 660 zł, co stanowi ponad połowę składek opłacanych aktualnie przez osoby prowadzących przedsiębiorstwa, którym upłynął okres tzw. ulgi na start (1163zł). Kiedy ustawa zostanie zatwierdzona przez Senat, wszystko sfinalizuje podpis prezydenta.

 

– Mały ZUS dla małych firm to wypełnienie obietnicy, którą złożyliśmy polskim przedsiębiorcom. Bardzo się cieszę, że Sejm opowiedział się za pro-przedsiębiorczymi zmianami. Dzięki nim właściciele najmniejszych biznesów będą płacili składki na ubezpieczenia społeczne dostosowane do ich przychodów. Liczę też, nowe przepisy zachęcą przedsiębiorców działających w szarej strefie do jej opuszczenia – stwierdziła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

 

Przewiduje się, że taka zmiana przepisów stanowić będzie realną ulgę nawet dla 200 tysięcy przedsiębiorców. Jest to kolejny krok w realizacji założeń, które w kwestii rozwoju polskiej przedsiębiorczości przyjął sobie za cel rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

 

– Z nowych regulacji skorzysta nawet kilkaset tys. jednoosobowych firm. A to dlatego że spodziewamy się, że, oprócz niemal 200 tys. uprawnionych, wiele osób zalegalizuje prowadzoną przez siebie działalność. Wszystko dzięki temu, że nie będą już musiały płacić nieproporcjonalnie wysokich składek. Tzw. mała działalność gospodarcza niesie ze sobą ogromne oszczędności dla firm. Mowa tu nawet o 1,5 mld zł w 2019 roku – powiedział wiceminister Mariusz Haładyj.

 

Wprowadzenie małego ZUS-u to już jednak trzecia ulga jaka zostaje wprowadzona dla przedsiębiorców. Osoby chcące skorzystać z możliwości jakie daje obniżony ZUS oraz obniżenie kosztów prowadzenia działalności mogą najpierw zainteresować się innym udogodnieniem: tzw. ulgą na start zwalniającą z opłacania składek ZUS przez pół roku. Następnie przez okres 24 miesięcy skorzystać mogą z obowiązującego aktualnie preferencyjnego ZUS-u dla małych firm.

 

Kolejny rok może więc okazać się czasem, w którym szczególną szansę na rozwój swojego biznesu będą mieli mali polscy przedsiębiorcy. Przysłużyć się to może również do dalszego rozwoju naszej rodzimej gospodarki na tle innych państw Europy.

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat