Libia przyjmie migrantów… wyłowionych przez statek rybacki!

Jak podaje tvp.info, władze Libii zgodziły się w sobotę na przyjęcie kilkunastu migrantów wyłowionych przez hiszpański statek rybacki Nuestra Madre de Loreto 21 listopada na Morzu Śródziemnym.

 

 

Pułkownik Ajub Kasem, rzecznik prasowy libijskiej straży przybrzeżnej poinformował, że  jego kraj jest gotów przyjąć migrantów z pokładu Nuestra Madre de Loreto, których statek pochodzący z gminy Santa Pola wyłowił w nocy 21 listopada.

 

Rząd Pedro Sancheza sprzeciwił się przyjęciu Afrykańczyków, mimo że burmistrz gminy Santa Pola Yolanda Seva i władze wspólnoty autonomicznej Walencji deklarowały gotowość ugoszczenia migrantów.

 

W środę przedstawiciel rządu Sancheza we wspólnocie autonomicznej Walencji Juan Carlos Fulgencio poinformował, że „gabinet w Madrycie pracuje już intensywnie”, aby przekonać Libię do ponownego przyjęcia migrantów na swoim terytorium.

 

Tymczasem w dalszym ciągu nie wiadomo, ilu Afrykańczyków wyłowili na Morzu Śródziemnym rybacy z Hiszpanii. Do piątku hiszpańskie media oraz burmistrz gminy Santa Pola, powołując się na deklaracje kapitana statku, mówiły o 12 migrantach. W sobotę jednak w radiowym komunikacie poinformował on o 11 wyłowionych osobach.

 

Według hiszpańskich mediów afrykańscy przybysze przekonywali załogę statku, że w przypadku deportacji do Libii grozi im tam utrata życia, tortury lub niewolnictwo.

 

Od czwartku liberalne i lewicowe media w Hiszpanii krytykują rząd Sancheza za decyzję w tej sprawie.

 

„Choć władze Walencji gotowe są ugościć owych migrantów, a ośmiu eurodeputowanych apeluje do władz UE o zgodę na przyjęcie tego statku w bezpiecznym porcie, to rząd w Madrycie odrzuca tę pomoc, planując przekazanie ich Libii” – napisał „Publico” i podkreślił, że „gabinet Sancheza zatracił ducha Aquariusa”.

 

Źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat