Kto zasiądzie w fińskim rządzie? Pierwsze takie wyniki w ciągu ostatnich dwudziestu lat! [VIDEO]

Jak poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek fińskie ministerstwo sprawiedliwości – Partia socjaldemokratyczna (SDP) wygrała wybory parlamentarne w Finlandii. Według nieoficjalnych wyników ze wszystkich lokali wyborczych ugrupowanie to zdobyło 17,7 procent głosów. Drugie miejsce zajęła Partia Finowie (PS) z 17,5 procentami poparcia.

 

Zwycięstwo opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Finlandii oznacza, że jej lider Antti Rinne może zostać pierwszym od 20 lat lewicowym premierem tego kraju! „Po raz pierwszy od 1999 roku socjaldemokraci są największą partią” – powiedział dziennikarzom 56-letni Rinne.

 

Drugie miejsce zajęła eurosceptyczna Partia Finów z wynikiem 17,5%! Partia wykorzystała w kampanii bardzo mocny spot, którego emisji odmówiła największa siec fińskich kin – Finnkino.

 

„Chcemy przywrócić zaufanie narodu fińskiego, zrobimy to wraz z innymi ugrupowaniami” – zapowiedział w telewizji kandydat na premiera. Wyjaśnił, że nie wyklucza współpracy z Partią Finów, ale o konkretach nie chciał na razie rozmawiać: „Nie chcę teraz spekulować na ten temat”.

 

Wyniki wyborów oznaczają, że w 200-osobowym parlamencie SDP będzie miała 40 mandatów, natomiast PS otrzyma 39 mandatów.

 

 

 

Źródło: nczas.com, youtube.com
fot. youtube.com
LS
Komentarze

Kraj

Świat