KRS nie występuje z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Niezalezna.pl informuje o najnowszych wiadomościach w sprawie Krajowej Rada Sądownictwa. Instytucja jednaknie przyjęła wniosku w sprawie jej wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Za wystąpieniem głosowało 7 członków Rady, przeciw było 9, a 2 wstrzymało się od głosu.

„Pozostajemy. Nie ukrywam, że jestem zadowolony, bo byłem osobą, która głosowała za pozostaniem. Były wątpliwości, ale demokratyczne głosowanie rozstrzygnęło” – powiedział po głosowaniu rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera.

Sędzia Mitera dodał, że „najważniejsze jest, że pozostajemy w strukturze, bo tak chciała większość Rady”.

Rada głosowała nad wnioskiem dotyczącym ewentualnego wystąpienia z ENCJ. Wniosek taki złożył we wtorek sędzia Jarosław Dudzicz. Głosowanie poprzedziła blisko godzinna dyskusja KRS w tej sprawie. Na skutek wniosku jednego z członków, głosowanie było tajne.

W poniedziałek ENCJ, podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie, zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka. Zdaniem tej organizacji polska Rada „nie spełnia wymogów ENCJ, dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej”.

Źródło: niezalezna.pl
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat