Kornel Morawiecki krytycznie o relacjach z Rosją

Marszałek-senior Kornel Morawiecki, który prywatnie jest ojcem polskiego premiera, udzielił wywiadu dla rosyjskiej agencji RIA Novosti. Kontrowersje wywołały słowa lidera Wolnych i Solidarnych, w których krytycznie wypowiedział się o działaniach polskiego rządu względem Rosji. Zasłużony przedstawiciel opozycji antykomunistycznej skomentował również sytuację na Ukrainie.

 

– Przykro mi, że polski rząd i polskie media, czyli polskie elity, w dużym stopniu nastawiają Polaków przeciwko Rosjanom – powiedział Kornel Morawiecki. Marszałek senior stwierdził jednak, że również ze strony rosyjskiej obserwujemy tego typu działania, nad czym ojciec polskiego premiera także ubolewa.

 

Zdaniem marszałka Morawieckiego, bardzo ważna jest poprawa relacji na linii Warszawa-Moskwa. Ma to być w naszym wspólnym interesie.

 

– W swoim czasie my wszyscy walczyliśmy o hegemonię i Rosja wygrała tę bitwę. Tym niemniej uważam, że poprawa stosunków polsko-rosyjskich leży w naszym wspólnym interesie, w interesie Europy, a także w interesie całego świata. Bardzo bym tego chciał – stwierdził Kornel Morawiecki. Przyznał też, że nie wie jak tego dokonać, ale duże znaczenie ma tutaj każdy krok i gest.

 

Marszałek-senior z krytyczną uwagą odniósł się również do działania swojego syna po wyborach w Rosji. Krytycznie bowiem Kornel Morawiecki ocenił fakt, że z kancelarii premiera nie wysłano depeszy gratulacyjnej na Kreml po zwycięstwie Władimira Putina.

 

Polski polityk zaapelował też do prezydenta Rosji. Poprosił w wywiadzie, aby Władimir Putin również wykazywał się umiejętnością czynienia pokojowych gestów w stronę Polaków.

 

– Chciałbym prosić prezydenta Putina, gdy dzieją się u nas jakieś zmiany, wybory, by zwrócił na to uwagę i zrobił taki gest otwartości w stosunku do Polaków – stwierdził marszałek-senior.

 

Zdaniem Kornela Morawieckiego, Rosja jest potrzebna Europie, a Europa Rosji. Ma oznaczać to, ze obecnie duże znaczenie w geopolityce odgrywa Rosja i ważne jest zachowanie z Moskwą dyplomatycznych relacji.

 

– Myślę, że my Polacy tak samo jak wy Rosjanie nie chcemy przebywać w stanie wrogości, chcemy przyjaznych stosunków – powiedział.

 

Komentując obecną sytuację na Ukrainie oraz wojnę w Donbasie, Kornel Morawiecki stwierdził, że obecnie wschodniej części naszego wschodniego sąsiada bliżej jest do Moskwy niż Kijowa. Chodziło o stosunek tamtejszych ludzi, którzy w dużej mierze bardziej czują się związani z Rosją niż Ukrainą, przez co wspierają grupy pro-rosyjskich separatystów.

 

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat