Koniec z cofaniem licznikach w używanych samochodach. Rząd przyjął ustawę
Portal niezalezna.pl ujawnia – Rada Ministrów przyjęła dziś przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach, które mają być sprzedane.

Samochodowi kanciarze w Polsce są praktycznie bezkarni. Ofiarą oszustów padają nieświadomi nabywcy, którzy na zakup samochodów wydają często ostatnie oszczędności. Jak podkreślał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, konsekwencje bezradności państwa wobec takiego procederu ponoszą uczciwi obywatele przepłacający za pojazd, który nie nadaje się do jazdy albo samochód „po przejściach”.

W myśl przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny, za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Dziś niektóre warsztaty wręcz oferują taką „usługę”.

Kara grzywny do 3.000 zł będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu awarii).

Stacje kontroli pojazdów już teraz muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

Projekt ustawy przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Te dane będą też trafiać do centralnej ewidencji pojazdów.

W ten złożony sposób kontroli można będzie porównywać kolejne odczyty i efektywniej wykrywać oszustwa.

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. Przykładem jest najbliższy zachodni sąsiad, Niemcy, gdzieza fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia.

Źródło: niezalezna.pl
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat