Koniec negocjacji w sprawie Brexitu. Jest porozumienie

Wczoraj późnym wieczorem Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowali w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że porozumieli się w sprawie prawnych gwarancji dla tzw. backstopu. Backstop to regulacje dla Irlandii Północnej, które są ważbym elementem wprowadzania brexitu. Jak podkreślił Juncker: „Nie będzie nowych negocjacji”.

 

„Nasza umowa zawiera istotne wyjaśnienia i gwarancje prawne w odniesieniu do umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i backstopu. Wybór jest jasny: albo ta umowa albo brexit może się w ogóle nie zdarzyć” – oświadczył Jean-Claude Juncker podczas konferencji w Parlamencie Europejskim.

 

Niedługo po tym opublikował na Twitterze list, który wysłał do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Rekomenduje w nim przyjęcie przez przywódców zawartej           w poniedziałek umowy z May na zaplanowanym na 21-22 marca unijnym szczycie. Wskazuje          w nim, że Wielka Brytania musi opuścić UE, zanim Europejczycy wybiorą deputowanych do nowego Parlamentu Europejskiego w dniach 23-26 maja.

 

Premier Wielkiej Brytanii oświadczyła, że umowa jest dodatkiem do zawartego w listopadzie ubiegłego roku porozumienia o wyjściu Anglii z UE. Poinformowała o tym, że nikt nie ma wątpliwości co do potrzeby istnienia „polisy ubezpieczeniowej”, która ma zagwarantować brak twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Backstop zakłada, że w razie braku porozumienia z UE, Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej            i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną. a pozostającą w UE Irlandią, co mogłoby zagrozić pokojowi na wyspie.

 

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn odrzucił proponowane zmiany uznając je za „nic, co byłoby choćby zbliżone do zmian, które May obiecała parlamentowi” i wezwał posłów do ponownego odrzucenia projektu umowy wyjścia z UE.

 

Jeżeli brytyjski parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

 

Źródło: fakt.pl
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat