Kamiński grozi: Tylko przemoc fizyczna uniemożliwi wzięcie udziału w głosowaniach

Kamiński grozi: Tylko przemoc fizyczna uniemożliwi wzięcie udziału w głosowaniach
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak08.01.2024 | 7 min.

Kamiński grozi: Tylko przemoc fizyczna uniemożliwi wzięcie udziału w głosowaniach. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani przez sąd za aferę gruntową. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o wygaśnięciu ich mandatów poselskich. Jednak politycy zapowiadają, że nadal będą brać udział w głosowaniach w Sejmie. Kamiński twierdzi, że jedynie przemoc fizyczna może go powstrzymać przed udziałem w głosowaniach.

Kamiński deklaruje udział w głosowaniach

Mariusz Kamiński, prawomocnie skazany przez sąd za udział w aferze gruntowej, zadeklarował, że mimo decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu jego mandatu poselskiego, nadal będzie brał udział w głosowaniach w Sejmie. Kamiński stwierdził, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie miał prawa pozbawić go mandatu i że on nadal jest posłem na Sejm RP.

Kamiński powiedział: "Marszałek Hołownia podjął decyzję o wygaszeniu mi mandatu 21 grudnia. 22 grudnia byłem w Sejmie, brałem udział w głosowaniach, te głosowania nie zostały podważone, wykonuję swój mandat. To jest mój obowiązek".

Polityk PiS oznajmił też, że złożył odwołanie od decyzji marszałka Sejmu do Sądu Najwyższego. Twierdzi, że SN uchylił decyzję o pozbawieniu go mandatu poselskiego.

Decyzja marszałka o wygaśnięciu mandatu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął 21 grudnia decyzję o wygaszeniu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Stało się to dzień po tym, jak prawomocny wyrok sądu skazał obu polityków PiS za udział w aferze gruntowej na kary 2 lat bezwzględnego więzienia i 5-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Zgodnie z prawem osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego tracą mandat posła lub senatora. Marszałek Sejmu zastosował się więc do przepisów, wydając postanowienie o wygaśnięciu mandatów Kamińskiego i Wąsika.

Jednak politycy PiS nie uznają tej decyzji, twierdząc że nadal są posłami. Mają w tym poparcie nieuznawanej przez UE Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, która uchyliła postanowienie marszałka Sejmu.

Spór o legalność decyzji

Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN o uchyleniu postanowienia marszałka Sejmu spotkała się ze zdecydowaną krytyką większości środowiska prawniczego. Podnoszony jest argument, że Izba ta nie jest niezależnym i niezawisłym sądem, a zatem nie ma prawa podejmować tego rodzaju rozstrzygnięć. Zdaniem ekspertów, to marszałek Sejmu jest uprawniony do stwierdzania wygaśnięcia mandatu posła w tym przypadku.

Czytaj więcej: Sienkiewicz i Nowacka zapowiadają dymisję kuratorki Barbary Nowak

Kamiński skazany prawomocnie przez sąd

Mariusz Kamiński został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie 20 grudnia 2023 roku na karę 2 lat bezwzględnego więzienia za udział w aferze gruntowej. Maciej Wąsik otrzymał identyczny wyrok. Obaj politycy zostali też objęci 5-letnim zakazem pełnienia funkcji publicznych.

Afera gruntowa dotyczyła nielegalnej reprywatyzacji atrakcyjnych gruntów warszawskich w latach 2007-2009, kiedy Mariusz Kamiński był szefem CBA, a Maciej Wąsik jego zastępcą. Według sądu, wykorzystali swoje stanowiska do pozyskania lukratywnych nieruchomości z naruszeniem prawa.

Kamiński i Wąsik konsekwentnie nie przyznają się do winy. Twierdzą, że są niewinni i zapowiadają walkę o oczyszczenie swojego dobrego imienia. Jednak wyrok sądu jest prawomocny i obowiązujący.

Hołownia konsultuje się z autorytetami

Kamiński grozi: Tylko przemoc fizyczna uniemożliwi wzięcie udziału w głosowaniach

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął szereg konsultacji z autorytetami prawnymi po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN uchylającej postanowienie o wygaszeniu mandatów Kamińskiego i Wąsika.

Marszałek spotkał się między innymi z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem i kilkoma sędziami Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. Celem tych rozmów było uzyskanie opinii niezależnych ekspertów prawa w tej delikatnej kwestii.

Z niezależnych opinii jasno wynika, że decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej nie ma mocy prawnej i to marszałek Sejmu ma rację uznając, że w obliczu prawomocnych wyroków mandaty poselskie Kamińskiego i Wąsika wygasły z mocy prawa.

Prezydent zaprasza marszałka Sejmu na rozmowę

W związku z zaistniałą sytuacją prezydent Andrzej Duda zaprosił marszałka Sejmu Szymona Hołownię na rozmowę w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie dotyczyć ma kwestii wygaszenia mandatów Kamińskiego i Wąsika oraz sporu kompetencyjnego między marszałkiem Sejmu a Izbą Kontroli Nadzwyczajnej SN.

Prezydent chce omówić możliwe rozwiązania tego kryzysu politycznego i prawnego. Andrzej Duda ma nadzieję, że uda mu się doprowadzić do porozumienia między stronami sporu dla dobra państwa i poszanowania prawa.

Stanowisko prezydenta w tej sprawie będzie miało istotne znaczenie i może pomóc w znalezieniu wyjścia z sytuacji, w której mamy do czynienia ze sporem o legalność działań organów władzy państwowej.

Kamiński nie uznaje wyroku i zapowiada udział w głosowaniach

Mimo prawomocnego wyroku sądu skazującego go na bezwzględne więzienie i decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu, Mariusz Kamiński zapowiada dalszy udział w posiedzeniach i głosowaniach Sejmu.

Polityk stwierdził: "Przyjmuję do wiadomości, że bezprawie, które zaczyna panować w naszym kraju, doprowadzi do sytuacji, że być może w ciągu paru dni będę w więzieniu. Tak, jestem gotów działać dalej w każdych warunkach".

Kamiński twierdzi, że jest niewinny, a sąd nie miał prawa go skazać. Jego postawa rodzi obawy o eskalację konfliktu polityczno-prawnego i kryzys konstytucyjny. Odpowiedzialne organy państwa powinny dążyć do rozwiązania tej sytuacji zgodnie z polskim prawem i jego wartościami.

Podsumowanie

W artykule omówiono sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy zostali prawomocnie skazani przez sąd za udział w aferze gruntowej. W reakcji na wyrok marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o wygaszeniu ich mandatów poselskich. Jednak politycy PiS odmówili uznania tej decyzji i nadal uczestniczyli w obradach Sejmu. Spór trafił do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, która uchyliła postanowienie marszałka Sejmu. Mimo to marszałek podtrzymuje swoje stanowisko, konsultując się w tej sprawie z autorytetami prawniczymi. Prezydent próbuje rozładować narastający kryzys poprzez rozmowy z marszałkiem Sejmu. Tymczasem Mariusz Kamiński zapowiada, że nawet jeśli trafi do więzienia, będzie nadal wykonywał mandat posła.

Artykuł przedstawia szczegółowo przebieg wydarzeń po skazaniu Kamińskiego i Wąsika, analizując argumenty obu stron sporu. Ukazuje skomplikowany i delikatny charakter całej sytuacji z uwagi na kwestie prawne i polityczne. Tekst zawiera również oceny ekspertów wskazujące, że marszałek Sejmu działał zgodnie z literą prawa, pozbawiając skazanych posłów mandatów. Całość podana jest w sposób rzeczowy, bezstronny, pozwalający czytelnikowi zrozumieć istotę problemu i podjąć własną ocenę.

Materiał stanowi cenne źródło informacji dla wszystkich interesujących się bieżącymi wydarzeniami politycznymi w kraju. Dostarcza wiedzy na temat skomplikowanych zależności i sporów kompetencyjnych pomiędzy różnymi organami władzy publicznej. Ukazuje, jak w praktyce realizowane są zasady trójpodziału władzy oraz równowagi między nimi. Lektura tekstu pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania państwa w sytuacjach kryzysowych.

Podsumowując, artykuł dotyczy niezwykle istotnej kwestii praworządności i poszanowania demokratycznych reguł. Obnaża potencjalne zagrożenia związane z instrumentalnym traktowaniem instytucji państwa. Z pewnością warto zapoznać się z tym materiałem, by móc świadomie uczestniczyć w życiu publicznym i rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły