JSW nie spełni niemieckich życzeń o polskiej dekarbonizacji. Idziemy na lidera europejskiej grupy!

Kiedy Ewa Kopacz mówiła o konieczności wygaszania kopalń, nowy twór polityczny „Wiosna” powtarza dogmat opozycyjny o dekarbonizacji Polski, niemieckie aktywa (od lat wspierające misję Roberta Biedronia i kibicujące takim politykom jak Donald Tusk), mają jeszcze wiele do zrobienia. Zwłaszcza na arenie węglowej.

Niemcy są dalej liderem węgla i koksu. Produkują więcej węgla niż USA z Chinami razem wzięte. Mają za to dwa problemy. Rodzimych ekologów i polską konkurencję, gdzie prym wiedzie Jastrzębska Spółka Węglowa. Zresztą, nie chodzi tylko o energię węglową.

Węgiel koksujący to podstawowy element hutnictwa. Zapotrzebowanie na polską stal w Europie rośnie. To zapewne także jeden z powodów dla finansowania postulatów dekarbonizacyjnych.

Tymczasem… JSW zamierza wykupić aktywa górnicze od potentatów australijskich. Wydziela nową kopalnię (Bzie-Dębina) celującą właśnie w węgiel koksujący (niezbędny dla produkcji żelaza i stali) i zakupuje nowe technologie (ostatnio dowiedzieliśmy się, że system urządzeń przodkowych i pozaprzodkowych dla technologii drążenia wyrobisk korytarzowych z zastosowaniem specjalistycznego kombajnu urabiająco-kotwiącego dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostarczy firma Sigma).

Zresztą, jaką alternatywą dla polskiego węgla miałby wspomniany Biedroń? Odnawialne źródła energii (czyli energia droga, ale zdrowa)? Pomijając, że w tej branży przypadkowo prym wiodą Niemcy, to transformacja całego kraju zajęłaby tutaj lata, stracilibyśmy strategiczny sektor, dali zarobić naszym konkurentom i zwolnili tysiące ludzi…. chociaż Biedroń przekonuje, że do 2035 r. jak nic przy energii z wiatraków i słońca znajdzie zatrudnienie w naszym kraju 200 tys. osób. Jak twierdzi, nie żartuje…

Tymczasem JSW do 2030 r. JSW chce zwiększyć wydobycie i sprzedaż węgla do poziomu powyżej 18 mln ton, wobec dzisiejszych 15,4 mln ton i nie zamierza rezygnować z rozwoju!

Robert Wyrostkiewicz

Fot. jsw.pl

 
Komentarze

Kraj

Świat