Jest wyrok sądu. Niemcy muszą przeprosić Polaków za film „Nasze matki, nasi ojcowie”!

Krakowski sąd nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeprosiny w sprawie z emisji serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Przeprosiny mają ukazać się na ekranach Telewizji Polskiej oraz ZDF. Zgodnie z wyrokiem sądu, przed każdą emisją serialu ma ukazać się informacja o tym, że postaci są fikcyjne, a Polacy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom, natomiast Niemcy okupowali Polskę.

 

 

Sąd nakazał również wypłatę 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz kapitana Armii Krajowej Zbigniewa Radłowskiego, który wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF oraz producentowi serialu.

 

Produkcja ich zdaniem naruszyła prawo do tożsamości narodowej, godności oraz wolności od mowy nienawiści, dlatego przed sądem domagali się przeprosin i zadośćuczynienia.

 

Prawnicy reprezentujący przed sądem niemiecką telewizję i producenta wnosili o oddalenie pozwów i twierdzili, że autorzy korzystali z wolności do twórczość artystycznej produkując film fabularny a nie historyczny.

 

Sąd, ogłaszając wyrok, podkreślił, że powód, Zbigniew Radłowski, ma legitymację, żeby walczyć o dobre imię AK jako organizacji rozwiązanej, podobnie jak Światowy Związek Żołnierzy AK. Sąd zaznaczył, że sprawa jest „trudna i precedensowa”.

 

 

Jak mówił sędzia Kamil Grzesik w uzasadnieniu wyroku: „Sąd nie zajmował się oceną zachowania wszystkich Polaków. W tej sprawie sąd zajmował się oceną sposobu przedstawienia żołnierzy AK w ramach niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.

 

 

„Producenci serialu ubolewają, że sąd nie uwzględnił w należytym zakresie wolności twórczości artystycznej” – powiedział po ogłoszeniu wyroku pełnomocnik jego twórców adwokat Piotr Niezgódka. Zapowiedział apelację.

 

 

„Producenci przyłożyli niezwykłą wagę do tego, aby ten film został wyprodukowany w sposób wyważony i aby w taki sposób przedstawiał wszelkie wydarzenia. W moim przekonaniu – jako pełnomocnika – wymóg rzetelności i proporcjonalności został spełniony” – podkreślił adwokat.

 

Źródło: tvp.info
fot. youtube.com
LS
Komentarze

Kraj

Świat