Japonia: wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy

Jak podaje pap.pl, liczba ofiar śmiertelnych, które od kilku dni występują na terenie południowej i zachodniej części Japonii wzrósł do co najmniej 62 osób, zaginionych jest 44 osoby, a nie 21 jak podano poprzednio. Według publicznej telewizji NHK bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

Agencja AFP podaje, że wciąż trwają akcje ratunkowe, dlatego szacunki liczby ofiar są prowizoryczne.

Najbardziej dotkniętymi prefekturami są Ehime, Hiroszima, Kioto, Kochi, Gifu i Okayama, gdzie miały miejsce liczne osunięcia ziemi, lawiny błotne i powodzie.

Premier Shinzo Abe ocenił „sytuacja jest wyjątkowo poważna”. Premier zarządził wykorzystanie wszelkich możliwych środków w celu niesienia pomocy zagrożonym.

Rząd stworzył biuro kontaktowe w ośrodku zarządzania kryzysowego w kancelarii premiera. Podczas sobotniego posiedzeniu rządu Abe postanowił przeprowadzić „priorytetowe traktowanie ratowania życia ludzkiego oraz bezzwłoczne wysyłanie zespołów ratunkowych”.

„Wciąż wiele osób jest zaginionych, inne potrzebują natychmiastowej pomocy. To jest wyścig z czasem” – mówił premier w telewizji.

Jak podaje pap.pl: „Z obszarów objętych ulewami ewakuowano już łącznie 2 mln osób. W akcjach ratowniczych uczestniczy 64 tys. strażaków oraz żołnierzy sił samoobrony terytorialnej. Ich głównym zadaniem jest ratowanie ludzi, którzy schronili się na dachach swych domów na terenach zalanych wodą.W sobotę japońska Agencja Meteorologiczna wydała specjalne ostrzeżenia pogodowe dla trzech prefektur na wyspie Honsiu – jednej z czterech głównych wysp – i zaapelowała o zachowanie ostrożności wobec możliwych osunięć ziemi, przybierających rzek i silnych wiatrów. Zalecono ewakuację 2,3 mln ludzi. Do poniedziałku ma tam spaść 300 mm opadów.”

Ulewy, rozpoczęły się w czwartek. Według prognoz mają potrwać do niedzieli, a w niektórych miejscach nawet do poniedziałku.

Ogromne deszcze występują w Japonii regularnie. W 2014 r. Hiroszimie zginęło 72 osoby, a w 2016 r. po przejściu tajfunu na północy Japonii odnotowano 15 ofiar śmiertelnych.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat