Ile tak naprawdę kosztują nas wybory? Tegoroczne pobijają rekord!

Z informacji podanych przez portal niezalezna.pl, wiemy, że szefowa Krajowego Biura Wyborczego ujawniła dane, z których wynika, że na organizację tegorocznych wyborów samorządowych przewidziano ok 455 mln zł. Jest to kwota niemal dwa razy większa niż koszt poprzednich wyborów samorządowych z 2014 roku.

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak wyjaśnia, że rozbieżności wynikają z znacznie większej liczby osób zaangażowanych w obsługę wyborów.

Wybory samorządowe w 2014 r. kosztowały blisko 240 mln zł, mimo początkowo zakładano koszt ponad 290 mln zł. Ówczesna dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Państwowej Komisji Wyborczej Beata Tokaj tłumaczyła, że wybory w 2014 r. były najdroższe ze wszystkich dotychczas przeprowadzonych w naszym kraju.

Z kolei obecnie szefowa KBW Magdalena Pietrzak poinformowała, że w budżecie na organizację wyborów samorządowych w 2018 r. przewidziano blisko aż 455 mln zł!

Jak tłumaczyła, wzrost kosztów spowodowany jest zwiększeniem, zgodnie ze styczniową nowelizacją Kodeksu wyborczego – liczby osób zaangażowanych w obsługę wyborów. Nowela Kodeksu wyborczego wprowadziła dwa rodzaje komisji obwodowych – ds. przeprowadzania głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania, podwajając tym samym liczbę członków komisji wyborczych. Ponadto, na mocy nowelizacji powołano korpus urzędników wyborczych (około 2,5 tys. osób).

Jak wyjaśnia szefowa KBW: „Przede wszystkim jednak gminy otrzymały od nas środki wyższe niż otrzymały w poprzednich wyborach. Wzięłam pod uwagę i wzrost ceny paliwa, i ceny papieru, usług, w związku z tym gminy dostały naprawdę dużo więcej środków niż otrzymały w 2014 r. Mocno krzywdzące jest, jak słyszę, że samorządy muszą dokładać do wyborów, bo dostały za mało środków. Przeliczyliśmy to i porównaliśmy kwoty dotacji przekazanych w 2014 i 2018 roku. To jest znaczny wzrost”.

Obecnie pełne składy zostały powołane w 15.004 komisjach ds. przeprowadzenia głosowania i w 17.371 komisjach ds. ustalenia wyników głosowania na blisko 27 tys. komisji obwodowych.

Źródło: niezalezna.pl
fot. Wikipedia Commons

LS
Komentarze

Kraj

Świat