Hiszpania: Nowe prawo dla taksówkarzy, większa ochrona dla kobiet

TVP Info informuje, że taksówkarze w Vigo, w północno-zachodniej części Hiszpanii, zostali zobowiązani przez władze tego miasta do ochrony kobiet podróżujących w nocy taksówkami. Do nowych norm zaliczać się będzie między inymi odprowadzanie pod drzwi pasażerki, jeżeli tego zarząda.

Jak poinformowała Angeles Marra z ratusza w Vigo, nowy obowiązek dla ponad 500 kierowców taksówek w tym mieście to część planu zapobiegania napadom na kobiety. Wprowadzone przez ratusz w Vigo nowe zasady pracy taksówkarzy spotkały się z dużą aprobatą korporacji taksówkarskich w sąsiedniej Portugalii.
Florencio Almeida, szef największego stowarzyszenia taksówkarzy w Portugalii – Antral, potwierdził, że decyzja władz Vigo będzie wdrażana w większości korporacji.

Almeida powiedział, że „Nikt nam nie nakazał ochraniania kobiet po wyjściu z taksówki w nocy. To zasada bazująca na zdrowym rozsądku. Dwie minuty, które poświęci kierowca na odprowadzenie pasażerki do domu, mogą być ważne dla jej zdrowia, a nawet życia. Czekamy na uregulowanie tej kwestii prawnie przez państwo”.

Zobowiązanie taksówkarzy do odprowadzania pasażerek w nocy to kolejna faza wdrażanego od stycznia w 300-tysięcznym Vigo programu służącego bezpieczeństwu mieszkających tam kobiet.
W lutym władze miejskie Vigo zobowiązały z koeli kierowców autobusów do ochrony kobiet podróżujących samotnie nocą. Kierowcy zostali upoważnieni do nieznacznej zmiany trasy, by zagwarantować pasażerkom bezpieczne dotarcie do celu. Muszą także przed zatrzymaniem pojazdu upewnić się, że pasażerce po wyjściu z autobusu nie będzie groziło żadne niebezpieczeństwo. Samotnie podróżująca kobieta powinna z wyprzedzeniem poprosić o zatrzymanie autobusu w miejscu, w którym nie ma przystanku.

źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat