Francja: Ogromne środki bezpieczeństwa. Ten weekend to kilka ważnych wydarzeń

Obecnie na ulicach francuskich miast, bezpieczeństwa i porządku strzeże ok. 110 tysięcy funkcjonariuszy policji oraz żandarmów. Taka sytuacja wynika z faktu, że 14 i 15 lipca to z kilku powodów ważne daty we Francji. 

 

O zaostrzeniu środków bezpieczeństwa poinformował szef ministerstwa spraw wewnętrznych Francji Gérard Collomb.

 

Wszystko będzie gotowe, aby Francuzi mogli cieszyć się świątecznymi chwilami w spokoju, mimo zagrożenia terrorystycznego, które pozostaje na wysokim poziomie – powiedział minister Collomb.

 

Szczególne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom podjęto w związku z odbywającym się co roku 14 lipca we Francji świętem narodowym, a także finałem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, w których Francja zmierzy się w Moskwie z drużyną Chorwacji. Dodatkowo ludzie nadal mają w pamięci to co stało się podczas świętowania 14 lipca dwa lata temu. Wtedy to wówczas w tłum ludzi wjechał ciężarówką zamachowiec działający w imieniu Państwa Islamskiego, który zabił 87 osób, w tym dwie młode Polki. Sprawcą okazał się być 31-letni Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej-Bouhlel.

 

W 2016 roku, po zamachu sporo oskarżeń padało wobec służb odpowiadających za bezpieczeństwo. Argumentowano to faktem, że terrorysta został wpuszczony na terenie obchodów po tym jak poinformował przy okazji kontroli, że w ciężarówce wiezie lody.

 

Dziś, dzień po drugiej rocznicy tamtego ataku oraz kolejnych obchodach Dnia Bastylii, w Paryżu zorganizowana ma być duża strefa kibica. Fani oglądać mają finał mundialu na ekranie umieszczonym na konstrukcji Wieży Eiffela. Okoliczności tego wydarzenia oraz fakt, że w jednym miejscu zgromadzić się może nawet ok. 90 tysięcy ludzi, wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa.Wszystkie osoby chcące dostać się na teren „Fan Zone-y” będą musiały zostać skontrolowane.

 

W stolicy Francji porządku pilnować ma podczas trwającego weekendu około 12 tysięcy funkcjonariuszów policji oraz żandarmów. Są oni wspierani przez liczbę ok. 2 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzą patrole w ramach operacji Sentinelle. W Paryżu w gotowości ma być obecnych na ulicach również ok. 3 tysięcy ratowników medycznych. Wojsko i policja w stolicy stały się czymś normalnym od początku 2015 roku. W związku z zamachami patrole żołnierzy już nie dziwią Paryżan.

 

Państwo Islamskie wzywało swoich zwolenników do przeprowadzania ataków podczas trwania tegorocznych piłkarskich Mistrzostw Świata. Od zeszłego roku islamiści z ISIS straszyli swoimi działaniami m.in. poprzez publikowanie propagandowych plakatów, na których prezentowali dżihadystę na tle stadionu Łużniki czy też sceny ścinania znanych piłkarzy.

 

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat