Dożywocie dla ponad 1 tys. osób biorących udział w puczu w Turcji

Jak podaje portal RadioMaryja.pl, powołując się na komunikat tureckiego Ministerstwa Sprawiedliwości, w Turcji aż 2 tysiące osób otrzymało wyroki więzienia, w tym około 1,5 tys. dożywotniego pozbawienia wolności, pod zarzutem udziału w nieudanym puczu z lipca 2016 roku.

171 z 287 procesów sądowych odbytych przed tureckimi sądami w sprawie próby przewrotu, przygotowanego według tureckiej policji przez zamieszkującego Stany Zjednoczone Ameryki tureckiego kaznodzieję Fethullaha Gulena.

Abduhamit Gul, minister sprawiedliwości w Turcji, podał w czwartkowym wywiadzie telewizyjnym dokładne dane dotyczące zakończonych spraw sądowych w sprawie nieudanego zamachu stanu, jak podaje radiomaryja.pl ” 2 140 osób skazanych, w tym 1 500 na dożywotnie więzienie oraz 631 na kary od jednego miesiąca pozbawienia wolności do 20 więzienia”.

Według informacji podanych przez ministra aż 1478 osób zwolniono bez orzeczenia winy.

Przypominamy, że podczas próby zamachu stanu (noc z 15 na 16 lipca 2016 roku) zginęło 250 osób. Tureckie władze podjęły starania ukarania wszystkich uczestników i współorganizatorów puczu.

20 lipca 2016 roku rząd ogłosił stan wyjątkowy w  wyniku którego ponad 140 tys. osób zostało zwolnionych z pracy lub zawieszonych.

Organizacje broniące praw człowieka oskarżają tureckie władze o wykorzystywanie stanu wyjątkowego do wyciszenia krytyki publicznej rządu.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat