Donald Tusk tworzy nową partię? Ruch 4 czerwca już sie tworzy?

Jak możemy przeczytać w piątkowej „Rzeczpospolitej”, obchody 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku mają być dla opozycji punktem startowym do bitwy o Sejm. W sprawę zaangażowany jest bezpośrednio szef Rady Europejskiej.

 

„Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” 4 czerwca może powstać też nowy projekt polityczny” – donosi gazeta. „Robocza nazwa to „Ruch 4 Czerwca”” – twierdzi rozmówca „Rz” z Trójmiasta, „polityk opozycji orientujący się dobrze w sytuacji”.

 

„Rz” podkreśla, że „obóz władzy też szykuje swoją strategię, a politycznym centrum sporu staje się nie tylko 4 czerwca, ale też Europejskie Centrum Solidarności”. „Otoczenie Tuska z coraz większym niepokojem przygląda się obecnej sytuacji opozycji” – wyjaśnia „Rz”.

 

Jak zaznacza gazeta „Konsternację wywołała prezentacja Koalicji Europejskiej w formacie bez szerokiej listy, a tylko z politykami Platformy oraz byłymi premierami związanymi z SLD. Rzucał się w oczy brak np. Waldemara Pawlaka, który według naszych informacji nie był nawet na wydarzenie zaproszony”.

 

„Projekt 4 Czerwca będzie potrzebny zarówno wtedy, gdy opozycja przegra wybory do PE, jak i wtedy, gdy je wygra. A porażka opozycji bez szerokiej listy jest prawdopodobna. Wtedy konieczny będzie restart” – twierdzi rozmówca „Rz” zaangażowany w sprawę w Gdańsku.

 

 

„Rozmowa z Donaldem Tuskiem jak zwykle ciekawa, jak zawsze o kwestiach najważniejszych – dla Europy, dla Polski, dla regionów i miast. Nie zabrakło też wątków historycznych – w związku z dzisiejszą rocznicą Okrągłego Stołu i nadchodzącymi obchodami 4 czerwca” – gazeta przytacza wpis Rafała Trzaskowskiego na Twitterze o spotkaniu z Tuskiem, które miało miejsce w środę.

 

 

 

Źródło: wiadomosci.radio.zet.pl, rp.pl
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat