Donald Trump i Kim Dzong Un już w Singapurze, we wtorek szczyt USA-Korea Północna

 

Samolot Air Force One z Trumpem na pokładzie wylądował wczoraj po południu w singapurskiej bazie lotniczej Paya Lebar. Kilka godzin wcześniej do Singapuru przybył prezydent Korei Północnej Kim Dzong Un.

 

Prezydenta USA przywitał minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan. Po opuszczeniu samolotu Trump nie wygłosił przemówienia, udał się w stronę centrum miasta swoją pancerną limuzyną. W Singapurze towarzyszą mu m.in. sekretarz stanu Mike Pompeo oraz doradca do spraw bezpieczeństwa John Bolton. Dziś Trump spotka się z premierem Singapuru. Delegacja z USA zatrzymała się w hotelu Shangri-La oddalonego o kilometr od miejsca zakwaterowania delegacji Korei Północnej z Kim Dzong Unem na czele. Delegacja przyleciała samolotem chińskich linii lotniczych Air China. Premier Singapuru Lee Hsien Loong przyjął w pałacu prezydenckim Kima kilka godzin po jego przylocie do Singapuru. Podczas wizyty uśmiechnięty Kim ochoczo pozował do zdjęć, chcąc zapewne choć trochę ocieplić swój wizerunek. Jest to dopiero druga podróż zagraniczna przywódcy Korei Północnej od objęcia władzy w 2011 roku.

 

 

Szczyt Trump-Kim odbędzie się w dniu jutrzejszym, w hotelu hotelu Capella na wyspie Sentosa na południu Singapuru. Głównym tematem rozmów będzie program jądrowy Korei Północnej, który zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych oraz kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Do Singapuru przybyła także delegacja japońskich oficjeli w celu konsultacji z urzędnikami USA podczas szczytu.

 

Singapur wprowadził nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na czas obecności liderów USA i Korei. Używanie dronów będzie zakazane, a policja będzie przeprowadzać szczegółowe kontrole osobiste. W dniach 11-13 czerwca zostaną wprowadzone także restrykcje związane z ruchem lotniczym, Samoloty przylatujące na lotnisko Changi będą musiały dostosować się do bardziej surowych reguł, wszystko to w trosce o bezpieczeństwo narodowe, pisze w komunikacie Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego i Federalnego Zarządu Lotnictwa USA.
Komentarze

Kraj

Świat