Daty ważne i ważniejsze

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wspaniała okazja do różnych kampanii i wydarzeń promujących polską historię w kraju, jak również za granicą. Ale jest to także okazja do zagłębienia się w naszą historię oraz zastanowienia się nad nią. Co jest w niej ważne i ważniejsze?

 

Cieszy mnie fakt, że coraz częściej młodzi ludzie interesują się historią. Biorą udział w różnego rodzaju dyskusjach o zaborach, nieudanych powstaniach itd. W uroczystościach upamiętniających przykładowo wybuch drugiej wojny światowej (1 września 1939) czy powstania Warszawskiego (1 sierpnia 1944) biorą czynny udział, oddając hołd ofiarom. Bardzo  dobrze, że pamiętamy o tych i innych tragicznych wydarzeniach dla naszego narodu. Jednocześnie jednak zatracamy pamięć o wydarzeniach, gdzie to my Polacy byliśmy pełni chwały, władzy i zwycięstwa. Mówiąc kolokwialnie rozdawaliśmy karty.

 

Większość z nas kojarzy i pamięta ze szkoły datę 10 kwietnia 1525 roku i to, że chodzi o Hołd pruski. Problem pojawia się jednak przy Hołdzie ruskim, który miał miejsce w Warszawie 29 października 1611 roku, a car Rosji Wasyl IV Szujski oddawał hołd siedzącemu na tronie Zygmuntowi III Wazie. O prawie dwu letniej okupacji Moskwy, też mało kto pamięta. Trzeba zaznaczyć, że poza Polską nie udało się nikomu więcej zdobyć Moskwy a co dopiero ją okupować.

 

Prawda, nie było tych wydarzeń wiele, nie jestem jednak w stanie ich tu wszystkich przytoczyć.  Było tych wydarzeń jednak na tyle, aby być z nich dumnym i o nich pamiętać.

 

Idąc za słowami Cycerona „Historia magistra vitae”, każdy za nas sam musi wyciągną wnioski z naszych narodowych klęsk jak, a także tryumfów. Na kolejne sto i więcej lat.

 

 

Bartosz Fluder- członek zarządu Młodej Endecji, lider Akademii Przyszłości, początkujący pisarz i poeta.

 

 

Fot.: Wikimedia Commons

 

 
Komentarze

Kraj

Świat