Czarny rasizm, czyli terror wobec białych w Afryce

Stowarzyszenie Afriforum podało informacje o coraz bardziej nasilającym się terrorze wobec białych farmerów. Zajmuje się ono obroną praw mniejszości afrykanerskiej w RPA.

 

Z udostępnionych statystyk można wyciągnąć, że w 2018 roku ilość napadów na takie farmy wzrosła znowu o 25 procent. Ataki na farmerów stają się coraz bardziej brutalne, chociaż nieznacznie spadła liczba ofiar śmiertelnych (z 72 w 2017 do 54 w roku ubiegłego). W całym roku 2018 odnotowano aż 433 przypadki ataków!

 

Rzecznik Afriforum Ernst Roets, oświadczył, że to głównie „przemoc na tle rasowym” i dlatego można podciągnąć ją pod akty typu rasistowskiego. Gospodarstwa czarnoskórych farmerów cieszą się bowiem względnym bezpieczeństwem.

 

Około 30 000 białych farmerów w Południowej Afryce jest mocno zaniepokojonych swoją przyszłością. Poza aktami bandytyzmu, narażeni są też na szykany ze strony władz.

 

Rządzący Afrykańskiego Kongres Narodowy (ANC) zastrzega się, że nie zamierza zniszczyć białych gospodarstw, ale często podejmuje działania takie farmy dyskryminujące.

 

Źródło: nczas.com
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat