Celibat powinien zostać zniesiony? Ksiądz wywołał dyskusję w sieci

Jak podaje gazeta lublin.eska.pl, ksiądz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wywołał burzę w sieci. Podzielił się swoimi refleksjami po obejrzeniu filmu „Kler”.

„Celibat jest za trudny dla wszystkich księży diecezjalnych. W przypadku patologicznych osobowości celibat staje się podłożem czynów pedofilskich” – napisał ksiądz Wierzbicki. Jednocześnie podkreślił, że zniesienie celibatu jest obecnie raczej mało prawdopodobne.

Jak uzasadnia ksiądz Wierzbicki „Odejście od praktyki obowiązkowego celibatu da się uzasadnić tym samym motywem, dla którego ją kiedyś wprowadzano. Chodzi o to, by Kościół lepiej pełnił swą misję. Byłaby to szansa dla pełniejszego świadectwa o wartości seksualności, małżeństwa i rodziny. Może jest to właśnie klucz do wyjścia naprzeciw podwójnemu kryzysowi: rodziny i kapłaństwa?”.

Refleksie księży i innych komentatorów o filmie „Kler” rozpalają gorące dyskusje. W internecie toczą się zaciekłe i bardzo emocjonalne dialogi na ten temat. Tak jest między innymi na facebookowym profilu portalu DEON, który zacytował tekst ks. Wierzbickiego.

Źródło: lublin.eska.pl
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat