Bułgaria oficjalnie poprze Węgry w unijnym konflikcie

Według informacji portalu tvp.info i wicepremiera, ministra obrony Bułgarii Krasimira Karakaczanowa rząd Bułgarii oficjalnie poprze węgierskiego premiera Viktora Orbana w jego konfrontacji z instytucjami UE. Propozycję w tej sprawie zgłosiło ugrupowanie parlamentarne Zjednoczeni Patrioci.

Propozycja ugrupowania, które wchodzi w skład koalicji rządzącej w Bułgarii od maja zeszłego roku, została zaaprobowana jednomyślnie przez rząd na środowym posiedzeniu. Stanowisko zostanie wysłane do parlamentu, który powinien także je poprzeć.

Jak oświadczył Karakaczanow, dokument ma podkreślać, że Bułgaria nie popiera zgody Parlamentu Europejskiego na uruchomienie przeciw Węgrom procedury na podstawie art. 7 traktatu unijnego . „Nie możemy solidaryzować się z próbami nakładania sankcji na jakiekolwiek państwo, ponieważ jutro tym państwem może być Bułgaria” – dodał.

Według autorów propozycji, ugrupowania Zjednoczeni Patrioci, Bułgaria powinna wypowiedzieć się przeciwko nałożeniu unijnych sankcji na Węgry oraz poprzeć politykę migracyjną premiera Viktora Orbana.

Karakaczow uważa, że „Orban broni interesów narodowych swojego kraju, a to jest istotą pracy każdego premiera” oraz, że: „Ingerencja przez instytucje unijne w wewnętrzne sprawy suwerennych państwa, dążących do obrony swoich interesów, jest niedopuszczalna”.

Tydzień temu Parlament Europejski wyraził zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Powodem stały się zarzuty podważania przez rząd Orbana niezależności sądownictwa, wolności prasy i podstawowych praw obywateli, a także przyjęta w czerwcu poprawka do konstytucji, która przewiduje, że w kraju nie wolno osiedlać obcej ludności, o ile osoby te nie mają prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się.

Ośmiu bułgarskich europosłów różnych klubów było przeciwnych rezolucji, pięć osób głosowało za, dwójka wstrzymała się od głosu.

źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat