Brytyjski komandos jak filmowy bohater. Niemal w pojedynkę walczył z zamachowcami

Jak pisze portal tvn24.pl, powołując się na brytyjskie media, żołnierz brytyjskich sił specjalnych na własną rękę wziął udział w walce z terrorystami, którzy we wtorek zaatakowali hotel w Nairobi. Komandos ryzykował własnym życiem wielokrotnie wbiegając do hotelu i ratując z niego ludzi, miał również przejąć dowodzenie nad całą operacją sił bezpieczeństwa.

 

Żołnierz został uwieczniony na licznych zdjęciach oraz nagraniach zrobionych w czasie walk z zabarykadowanymi w hotelu terrorystami. Był jedynym białoskórym wśród widocznych wokół budynku członków sił bezpieczeństwa. Miał na sobie cywilne ubrania, na które nałożył kamizelkę kuloodporną, sprzęt taktyczny oraz kominiarkę. Na zdjęciach widać, jak wielokrotnie wbiega do zaatakowanego hotelu, a następnie wyprowadza z niego kolejnych cywilów, niektórych poważnie rannych.

 

Można również zauważyć, że w rękach mężczyzny znajduje się przy tym zaawansowana broń – zmodyfikowany karabinek szturmowy Colt Canada C8 z tłumikiem. Broni tego typu nie otrzymują szeregowi żołnierze, a członkowie elitarnych jednostek, między innymi w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Norwegii. Według brytyjskich mediów żołnierz ten rzeczywiście był komandosem z brytyjskiej jednostki SAS.

 

Jak ustaliły gazety „The Independent” oraz „The Guardian”, był on członkiem brytyjskiego zespołu, który przybył do Kenii szkolić tamtejsze jednostki specjalne. Tłumaczyłoby to, dlaczego rozpoznawali go i słuchali przybyli na miejsce kenijscy żołnierze. Według „The Independent” żołnierz ten, którego tożsamości nie ujawniono ze względów bezpieczeństwa, jest bardzo doświadczonym komandosem, który w przeszłości służył m.in. w Iraku i Afganistanie.

 

Jak relacjonowała Lucy Njeri, świadek zdarzenia: „Ten mężczyzna wyniósł jednego z rannych i wrócił do hotelu, a później to powtórzył. Było wiele zamieszania, mnóstwo ludzi biegało wokół, ale on wyróżniał się, ponieważ był obcokrajowcem ” i dodała, że odznaczał się wyjątkową odwagą.

 

Źródło: tvn24.pl
fot. youtube.com
LS 
Komentarze

Kraj

Świat