Brytyjczycy są za drugim referendum ws. brexitu

Jak podaje tvp.info, sondażu YouGov dla dziennika „The Times” podkreśla, że po raz pierwszy więcej Brytyjczyków popiera organizację drugiego referendum w sprawie wyjścia z UE, niż się temu pomysłowi sprzeciwia. Nie jest jednak pewny fakt, czy wyborcy zmienili zdanie co do samego brexitu.

Według wyników badania za powtórzeniem głosowania na temat brexitu po zakończeniu procesu negocjacji z Unią Europejską opowiedziało się 42 procent ankietowanych,  przeciwnych było 40 procent. Na pytanie, jak zagłosowaliby w ewentualnym referendum, 45 proc. Brytyjczyków zapowiedziało poparcie dla pozostania we Wspólnocie, a 42 proc. – dla jej opuszczenia. 9 procent wyborców nie podjęło jeszcze decyzji, a 4 procent zapowiedziało, że nie wzięłoby udziału w plebiscycie.

„Times” oświadczył jednak, że choć wyniki tego sondażu sugerują niewielkie zwycięstwo zwolenników zmiany decyzji z 2016 roku o brexicie, to różnica między zwolennikami i przeciwnikami członkostwa we Wspólnocie jest zbyt mała, by traktować ją jako symbol jednoznacznej zmiany opinii publicznej. Jak podkreślono, większość badań przeprowadzonych przed referendum w czerwcu 2016 roku wskazywało niewielkie zwycięstwo zwolenników pozostania w UE, a jednak ostatecznie Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ze Wspólnoty.

Jak wynika z sondaży, prawa do ponownego oddania głosu domaga się aż 66 proc. spośród wyborców, którzy w 2016 roku zagłosowali za dalszym członkostwem w UE, i zaledwie 19 proc. tych, którzy wybrali brexit. Gazeta zaznaczyła jednak, że pomysł drugiego referendum konsekwentnie zyskiwał w ostatnich miesiącach poparcie wśród wyborców. Na początku roku takie rozwiązanie popierało jedynie 36 proc. ankietowanych.

Brytyjczycy jednoznacznie negatywnie ocenili dotychczasowy przebieg negocjacji w sprawie brexitu: aż 75 proc. uznało, że premier Theresa May źle prowadzi rozmowy z Brukselą, a przeciwnego zdania było zaledwie 14 proc. ankietowanych. Odpowiadając na pytanie o poparcie dla partii politycznych, po 38 proc. wskazało na rządzącą Partię Konserwatywną i opozycyjną Partię Pracy. Na trzecim miejscu znajdują się proeuropejscy Liberalni Demokraci (10 proc.), a na czwartym – eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) z 6 proc. poparcia.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat