Banderowska flaga zawisła przed urzędem! [FOTO]

Nie tak dawno przedstawiciele strony ukraińskiej jako jedni z pierwszych skrytykowali Polskę za nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Swoje zastrzeżenia zgłaszaj w kwestii związanej z określeniem wymordowania Polaków na Wołyniu ludobójstwem oraz penalizacją zbrodniczej ideologii banderyzmu.

 

Tą właśnie ideologię oraz banderowskie oddziały, które w swej historii dokonywały zbiorowych drastycznych mordów i kolaborowały z hitlerowcami symbolizuje czerwono-czarna flaga, którą wywieszono na rynku we Lwowie, przy wejściu do siedziby lokalnego ratusza.

 

Działanie to wynika z zapisów uchwały rady miejskiej z 15 lutego, zgodnie z którymi banderowska flaga ma być wywieszana obok ukraińskiej flagi narodowej 29 razy w ciągu roku. Chodzi o dni, kiedy wypadają ważne rocznice/święta z punktu widzenia strony ukraińskiej. Pierwotnie pojawiła się propozycja, aby czerwono-czarne flagi wywieszano równolegle z niebiesko-żółtymi. Ograniczono to jednak uchwałą z zeszłego tygodnia. Podobny projekt ma zostać rozpatrzony przez radnych w stolicy państwa- Kijowie.

 

Dziś banderowską flagę w centrum Lwowa wywieszono w związku z tzw. „dniem pamięci bohaterów Niebiańskiej Sotni”. Chodzi o upamiętnienie ludzi, którzy stracili życie w 2014 roku, podczas starć na kijowskim Majdanie.

 

Jak widać choć ukraińskie władze zdecydowanie protestują przeciwko naszej wewnętrznej uchwale, to nie przejmują się zbytnio naszymi zastrzeżeniami oraz wrażliwością historyczną, a kultywowanie ideologii banderyzmu nie dotyczy jedynie skrajnych grup na Ukrainie.

 

 

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat