Balice: Zatrzymano nielegalnych imigrantów

Po raz kolejny na terytorium Polski doszło do zatrzymania osób, które w sposób nielegalny przekroczyły granicę. W tym przypadku, sytuacja miała miejsce na lotnisku Kraków-Balice.

 

Do zatrzymania doszło 6 października (sobota). Funkcjonariusze Straży Granicznej ujęli w Balicach dwóch obcokrajowców. Pochodzący z Iranu mężczyźni posiadali fałszywe dokumenty, które zakupić mieli od przemytnika w Grecji. W ich bagażach znaleziono dodatkowo dwa polskie dowody osobiste. Miały one być wydane rzekomo przez wójta jednej z miejscowości znajdujących się w Małopolsce. Persowie wyjaśniali, że uciekli z Iranu, ponieważ mieli tam doświadczać prześladowań ze względów religijnych.

 

– Mężczyźni w trakcie przeprowadzanej na lotnisku kontroli okazali funkcjonariuszom Straży Granicznej bułgarskie dowody osobiste, które znacznie różniły się od przyjętych wzorów. Cudzoziemcy po krótkiej rozmowie przyznali się, że posiadane przez nich dokumenty nie są autentyczne i zostały zakupione od przemytnika w Grecji. Ponadto, w bagażach pasażerów ujawniono dwa polskie dowody osobiste, wydane rzekomo przez wójta jednej z małopolskich gmin, które również okazały się fałszywe. Łącznie za całą podróż oraz podrobione dowody osobiste cudzoziemcy zapłacili po 3 tysiące euro. Migranci nie posiadali ze sobą żadnych dokumentów, które potwierdzałyby ich tożsamość oraz obywatelstwo – przekazał Karpacki Oddział Straży Granicznej.

 

Według zeznań zatrzymanych, mieli oni przez dwa miesiące pieszo wędrować z Iranu przez terytorium Turcji do Grecji. Stamtąd kilka razy starali się przedostać samolotem do strefy Schengen. Docelowo planowali oni dotrzeć do Niemiec, gdzie mieszkać mają już członkowie ich rodzin.

 

Zatrzymani w podkrakowskich Balicach obywatele Iranu przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

 

Ostatecznie ustalono karę łączną w wymiarze ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący dwa lata, przepadek dowodów rzeczowych, poniesienie kosztów postępowania, a także informowanie sądu o przebiegu próby. Decyzja taka zapadła w porozumieniu z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały.

 

Przychylając się do wniosku Komendanta Państwowej Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, sąd wydał postanowienie o umieszczeniu uchodźców na okres do trzech miesięcy w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli.

 

 

Źródło: krakow.eska.pl

Fot.: Wikimedia Commons

 

MB\

 
Komentarze

Kraj

Świat