Atak w Londynie. Znamy tożsamość zamachowca! [FOTO]

We wtorek informowaliśmy o ataku do jakiego doszło pod budynkiem brytyjskiego parlamentu, mężczyzna staranował znajdujące się tam barierki samochodem, raniąc przy tym kilka osób. Został on zatrzymany przez funkcjonariuszy policji zaraz po próbie przeprowadzenia zamachu. 

 

Sprawcą ataku pod parlamentem okazał się być 29-letni Salih Khater. Ma on brytyjskie obywatelstwo, jednak na terytorium Zjednoczonego Królestwa przybył on około 5 lat temu z Sudanu. Postawiono mu zarzut usiłowania zabójstwa. On sam nie odpowiada na pytania osób prowadzących śledztwo ws. wtorkowych wydarzeń oraz odmawia współpracy ze służbami.

 

Salih Khater mieszka w mieście Birmingham. Do Londynu przybył stamtąd w nocy przed przeprowadzeniem zamachu. Co warte uwagi, z Birmingham pochodził również Khalid Masud, dżihadysta który w wieku 52 lat przeprowadził w marcu 2017 roku zamach terrorystyczny. Celem stać się również miał być teren brytyjskiego parlamentu.

 

Khater był zatrudniony jako pracownik jednego ze sklepów. Wcześniej ukończył on studia z zakresu inżynierii elektronicznej na politechnice w Chartumie. Jak wstępnie ustalono, był on znany miejscowej policji, jednakże nie był obserwowany ani znany szerzej służbom bezpieczeństwa.

 

Obecnie napastnik przebywa w areszcie w południowej części angielskiej stolicy. Śledczy starają się obecnie ustalić czy i z kim mógł on działać przed przeprowadzeniem ataku oraz z kim się uprzednio kontaktował. Nie ma oficjalnych informacji na temat tego, czy 29-latek działał w porozumieniu lub imieniu którejś z organizacji terrorystycznych.

 

Zdaniem rzecznika policji, brytyjski kontrwywiad nigdy nie interesował się osobą Sudańczyka. Na zarejestrowanym we wtorek nagraniu monitoringu widać jak za wykorzystanym do ataku autem jedzie biała furgonetka. Ten fakt wywołał spekulacje i pytania czy Khater był wówczas w ten sposób śledzony.

 

Poniżej zdjęcie imigranta z Sudanu, który był sprawcą wtorkowych wydarzeń pod parlamentem w Londynie.

 

 

 

Źródło: rmf24.pl ; Twitter/@wszewski

Fot.: Wikimedia Commons

 
Komentarze

Kraj

Świat