A więc wojna! czyli Ziemkiewicz publicystycznie

31 października Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało nowy zbiór felietonów Rafała A. Ziemkiewicza. A więc wojna! Rafał Ziemkiewicz w nowej książce po raz kolejny udowadnia, że choć możemy nie zgadzać się z autorem, to nad sprawami zawartymi w felietonach trzeba się zastanowić. Tematy są różnorodne i polityczne, i społeczne, i gospodarcze.Taka publicystyka nie ma daty ważności i pomimo, że jest zbiorem wcześniejszych felietonów autora naprawdę zasługuje na polecenie!

 

Jak stwierdza RAZ:

Dzieliłem się już z czytelnikami tą zuchwale, a nawet zarozumiale brzmiącą refleksją – czuję się, jakbym czytał własne powieści i opowiadania sprzed 20 lat. Jest wszystko to, z czego konstruowałem przyszłościowe (wtedy) fabuły – i państwo islamskie, i „zielone ludziki” na Ukrainie, i Europy powolne się rozpadanie, i hybrydowy wymiar nowoczesnych wojen… Cóż, nie było trudno tego wszystkiego przewidzieć, wystarczyło tylko nie pozwolić sobie nałożyć na oczy, jak miliony przeżuwaczy, końskich klapek i różowych okularów.

 

Jak dodaje:

 

Ćwierć wieku temu Polacy zwolnili się z myślenia o świecie i przyszłości. Nasze elity, a w ślad za nimi rzesze zwykłych obywateli uznały, że wszystko, co słuszne, zostało już wymyślone – tam, na Zachodzie. A jeśli coś jeszcze pozostaje do wymyślenia, to też oni, tam, to wymyślą. Nam wystarczy naśladować, implementować standardy i pławić się w radosnej bezmyślności. Oni tam wiedzą, dokąd prowadzą świat, a my małpujemy i wypełniamy zalecenia, dzięki czemu u nas też będzie tak samo. Może to jest ten właśnie moment, kiedy powinniśmy się zapytać, czy naprawdę tego chcemy?

 

Pytań, które stawia jest znacznie więcej, sporo tez w książce odpowiedzi. Wszystko to sprawia, że lektura jest nie tylko przyjemnością, ale dla tych, którym sprawy Polski są bliskie, obowiązkiem. Gorąco polecamy!

 

/red./

 

 

 

 

 
Komentarze

Kraj

Świat